Történelmi séta Balatonfüreden

Utunkat kezdjük a Balaton parthoz közelebb eső reneszánsz kori alsó városrészben. Ez kb 30 perc sétával érhető el a Kőkövön Vendégháztól.

1. Jókai Mór Emlékház

Jókai Mór feleségével, az ünnepelt színésznő Laborfalvy Rózával több ízben nyaralt Balatonfüreden. A kiegyezés évében, 1867-ben aztán – sógora, Huray István fürdőorvos biztatására – önálló telket vásároltak, hogy az író kigyógyulhasson hörghurutjából és köhögéséből. A ház 1870-ben készült el, amelybe ezt követően nyaranta több hónapra leköltözött a család, s itt íródott Jókai számos elbeszélése, hírlapcikke, amelyek közül több a Balatont is népszerűsítette; ezek az alkotói aranykor művei, a leghíresebb mind közül Az arany ember. Felesége 1886-os halálával végleg kiürült a ház, ettől fogva – noha Jókai néhány alkalommal járt még Balatonfüreden – műveiben sem jelent meg többé a balatoni táj, s a nyaralót sem használta.

Az író halálának ötvenedik évfordulóján, 1954-ben múzeumnak berendezett Jókai-villa elsősorban a Jókai család füredi mindennapjait és Az arany ember keletkezéstörténetét bemutató állandó kiállítása miatt népszerű, de érdemes megpihenni a gondozott előkertben is. Az állandó tárlat használati tárgyakat, valamint korhű enteriőrt mutat be az 1870 és 1886 közé eső időszakból.

Látogatói információk:

  • Cím: Balatonfüred, Honvéd u. 1.
  • Elérhetőség: +36-87/950-876 (2. mellék),
  • jokeiemlekhaz@furedkult.hu
2. A Hurai Villák

A  Huray házaspár 1867-ben a tihanyi apátság parcellázásából vásárolt meg két telket. A villaegyüttes három egységből áll, melyek a 19. század nyaralóvilla-építészet egyik fő stílusának jeles képviselői: a svájci stílusú, faverandás, díszes lombfűrészelt oromzatos 1868-ban épült földszintes „nagy villá”-ból, az 1890-ben épült hasonló, de emeletes „kis villá”-ból és az ezeket kiegészítő cselédházból. Korabeli leírásban szerepel: 

„a legcsinosabb nyaralók egyike, szép, jól gondozott kerttel. Homlokzatát, mely a kertre és a Balatonra néz, oldalán is födött erkély díszíti, honnét szép kilátás nyílik a Balatonra és Tihany szőlőhegyeire.”

Dr. Huray István több mint fél évszázadon át fürdőorvosként szolgálta a közönséget a közeli gyógyító intézetben és egyben a tihanyi apátságot is. Házában, nyaralóként rendszeresen megfordult sógora, Jókai Mór is, amíg el nem készült az író önálló villája az út túloldalán. A tulajdonosok halála után hányatott sors várt a villákra, míg 2023- ban végre felújításra kerültek.  A nagyobb villában, tágas terekben kapott helyet az új turisztikai információs iroda és ajándékbolt.

Felújításra került az épületekhez tartozó, park is, sétautakkal, új burkolatokkal, padokkal, ahol bárki megpihenhet, vagy szabadtéri rendezvényeken vehet részt.

Látogatói információk:

  • Balatonfüred, Blaha Lujza u. 2, 8230
3. Blaha Lujza nyaralója

Blaha Lujza nyaralója Balatonfüreden nemcsak egy bájos épület, hanem a magyar kulturális élet egyik fontos helyszíne is. Az épületet 1898-ban építette Szűcs Lajosné, ismertebb nevén Szűcs néni, aki a város jelentős lokális alakja volt. Szűcs néni vendégszeretete miatt sok művész és író látogatta meg őt, így a nyaraló és Jókai villája a művészi kapcsolatok középpontjává vált.

Jókai Mór, a neves író, aki szoros barátságban állt Szűcs nénivel, szintén sok időt töltött a városban. Így ír róla, és leghíresebb műve, az Aranyember születéséről:

„Szép öregasszony volt. Én is kaptam tőle valami: ennek a regénynek az alapeszméjét. Egy délután összehozott vele a véletlen. Együtt utaztunk át a Kisfaludy gőzösön Balaton-Füredről Siófokig. A feleútban kegyetlen nagy vihar fogta elő a hajót: a veszedelmes Bakony szele egyszerre háborgó tengert alakított a kedves tóbul: az utazók férfia, nője mind tengeribetegséget kapott, s menekült a kabinokba. Csak mi ketten: nagynéném és én maradtunk a födélzeten, föl sem véve az egész hajótáncoltató zivatart. – Csak fenntartja mibennünk az erejét az ősi Szűcs vér. – mondá nagynéném, ki maga is Szűcs családból született: nagyanyámnak nővére volt: férje után lett gazdag. S aztán odaültetett maga mellé, s azalatt, amíg a hullám dobálta a hajót, hogy annak az egyik lapátkereke folyvást a levegőben kalimpált, elregélte nekem azt a történetet, ami az „Arany ember” regényemnek a végét képezi, a fiatal özvegy, annak a vőlegénye: a katonatiszt, társalkodónője, a tiszt korábbi kedvese és annak az anyja között, kiket ő mind személyesen ismert. Ez volt az alapeszme, a végkatasztrófa, amihez aztán nekem a megelőző történetet, mely e végzethez elvezet, hozzá kellett építenem, s a szereplő alakokat, helyzeteket mind összeválogatnom: hihetővé tennem. De azok az alakok és helyzetek mind megvoltak valósággal.”

Szűcs néni hatása nemcsak a művészekre volt jelentős, hanem Balatonfüred fejlődésére is, amely a 19. és 20. század fordulóján népszerű nyári üdülőhellyé vált. Blaha Lujza, aki a 20. század elejének egyik legnagyobb magyar operett sztárja volt, 1911-ben vásárolta meg a nyaralót a  Cséry családtól akik Szűcs néni után örökölték a villát. Az épületet a művésznő kedvenc pihenőhelyeként hasznosította, ahol barátai és kollégái gyakran megfordultak. A villaépítészet e korszakban virágzott, és a romantikus stílusú nyaralók számos művészeti és kulturális tevékenység színhelyévé váltak.

Látogatói információk:

  • Cím: Balatonfüred, Blaha Lujza u. 4.
  • Telefon: +36 87 580 481
4. Kerektemplom

A Balaton-parti templom klasszicista stílusban épült, és egyedi kerek alaprajzával a város egyik jelképe. Érdemes meglátogatni a belső tér miatt is.

Az 1918-as őszirózsás forradalom idején sok politikai üldözött és menekült, köztük a forradalmárok is, a balatonfüredi környező lakosoknál, barátoknál és ismerősöknél bujkáltak.

A Kerektemplom falán elhelyezett emléktábla azoknak a menekülteknek állít emléket, akik az elnyomás elől kerestek menedéket a városban. Az emléktábla a helyi közösség szolidaritását és bátorságát is tükrözi, akik segítettek a politikai üldözötteknek, így a templom inkább a támogatás és összefogás szimbólumaként jelenik meg a történelemben.

A Kerektemplom tehát nemcsak vallási jelentőséggel bír, hanem a balatonfüredi közösség történetének fontos része, amely megörökíti a nehéz időkben tanúsított emberi szolidaritást.

Látogatói információk:

  • Cím: Balatonfüred, Blaha Lujza u. 1, 8230
5. Kossuth-forrás és a Kossuth Lajos Emlékmű

A Kossuth-forrás és a Kossuth Lajos Emlékmű Balatonfüred központjában található, és népszerű látnivalók. A Kossuth-forrás gyógyhatású vizét régóta használják, különösen szív- és érrendszeri betegségekre ajánlják. A Kossuth Lajos Emlékmű az 1848-49-es szabadságharc vezéralakjának állít emléket. A forrás és az emlékmű környéke ideális egy nyugodt sétára, miközben a látogatók felfedezhetik a magyar történelem egy darabját.

Látogatói információk:

  • Cím: 8230 Balatonfüred, Gyógy tér
  • Szabadon látogatható
6. Anna Grand Hotel

Ez a szálloda már a reformkor óta ikonikus épület Balatonfüreden. Az Anna-bálok színhelye, amely még ma is egy elegáns és történelmi esemény.

Látogatói információk:

  • Cím: Balatonfüred, Gyógy tér 1.
  • Weboldal: www.annagrandhotel.hu
  • Telefon: +36 87 581 200
7. Eszterházy kastély

Az Esterházy-kastély kétemeletes műemlék épülete 1782-ben épült barokk stilusban. A fürdőtelep legmagasabb pontján álló nyaralóház volt az első igényesebb magánépület a reformkori városrészben. Az Eszterházy család, Magyarország egyik leghíresebb arisztokrata családja, nyári rezidenciaként használta, és a Balaton-parti társasági élet központjává vált. A kastély elegáns oszlopos homlokzata, gyönyörű parkja és a Balatonra nyíló kilátása tette különlegessé.

A kastély a 20. században államosításra került, majd több felújításon is átesett, hogy visszanyerje eredeti pompáját. Ma múzeumként látogatható, bemutatva a régi idők arisztokrata életmódját. A kastély parkja és közeli sétányai tökéletes helyszínt biztosítanak egy kellemes balatoni kiránduláshoz.

Látogatói információk:

  • Cím: Balatonfüred, Eszterházy-kastély
  • Elérhetőség: +36 87 555 100
  • Nyitvatartás: Keddtől vasárnapig 10:00–18:00
8. Horváth-ház

A Horváth-ház Balatonfüred egyik legrégebbi és legjelentősebb épülete, amely 1798-ban épült. A copf stílusú épületet Horváth János, a város jómódú földbirtokosa építtette, és már akkor is központi szerepet játszott a település életében.

Az épület nemcsak lakóházként szolgált, hanem szálló és vendéglő is működött benne, ahol a kor híres személyiségei, köztük Széchenyi István és Kisfaludy Sándor is megfordultak. Itt tartották meg az első Anna-bált 1825-ben, amely hagyomány azóta is él Balatonfüreden.

A Horváth-ház ma is fontos szerepet játszik a város kulturális életében, és a Balaton-parti sétány egyik legemblematikusabb épületeként ismert.

Látogatói információk:

  • Cím: Balatonfüred, Kisfaludy sétány
9. Füredi sétány

Tagore-sétány Balatonfüred egyik legszebb és legismertebb partszakasza, amely közvetlenül a Balaton partján húzódik. Nevét az indiai költő, Rabindranath Tagore után kapta, aki 1926-ban gyógykezelésre érkezett a városba, és hálából egy fát ültetett el a sétányon. Tagore teljesen meggyógyult, így a sétány azóta a gyógyulás és az élet örömeinek szimbólumává vált.

A sétányon található emléktáblák és szobrok híres íróknak, költőknek, politikusoknak állítanak emléket, akik tiszteletüket fejezték ki a város iránt. A kellemes árnyékot adó fák, a gyönyörű virágok, valamint a Balatonra nyíló lenyűgöző kilátás miatt a sétány a város egyik legkedveltebb helye a turisták és a helyiek körében egyaránt.

Látogatói információk:

  • Cím: Balatonfüred, Tagore sétány
10. Vitorlás múzeum

A Balatonfüredi Vitorlázeum (Vitorlásmúzeum) egy interaktív kiállítóhely, amely a balatoni vitorlázás történetét mutatja be, különös tekintettel a sportág fejlődésére és a Balaton szerepére. A kiállításon régi hajók, versenytörténetek, és híres vitorlázók életútja elevenedik meg. A múzeum különösen izgalmas a családok és a vitorlázás iránt érdeklődők számára, hiszen interaktív eszközök, szimulátorok és érintőképernyős bemutatók is segítenek a látogatóknak, hogy közelebbről megismerjék a sportágat.

Látogatói információk:

  • Cím: 8230 Balatonfüred, Tagore sétány 1.
  • Nyitvatartás: Keddtől vasárnapig, 10:00–18:00
  • Elérhetőség: +36 87 580 480
  • Weboldal: vitorlazeum.hu
11. Kisfaludy Galéria

Az épület közel 200 éves, a fürdővendégek szórakoztatására épült, korábban vendéglő volt. Jókai Mór kezdeményezésére 1895-ben felépült a szomszédos Ipoly szálló és átépítették a Kisfaludy Vendéglőt is.

A fürdőigazgatóság később úgy döntött, hogy a vendéglőt „mozgó színházzá” alakíttatják, ezért ruhatárral, cukrászdával bővítették az épületet 1914-ben. 1922-ben fogadta első közönségét a Kisfaludy Mozgó, s működött, mint Kisfaludy Filmszínház 2004-ig.

A Balaton-part Ékköve projekt részeként 2004-ben kezdték a fürdőtelep felújítását, az épületek, a park és a volt mozi átépítése megtörtént. A moziból ezt követően a képzőművészet otthona lett, ahol a látogatók Balatonfüred kulturális múltjába nyerhetnek betekintést.

Látogatói információk:

  • Cím: Balatonfüred, Kisfaludy u. 1.
  • Telefon: +36 87 343 343
13. Vaszary Villa:

A Vaszary Villa Balatonfüred egyik legimpozánsabb és legismertebb villája, amely 1892-ben épült Vaszary Kolos bíboros, esztergomi érsek nyári rezidenciájaként. Az elegáns épületet egy gyönyörű, tágas park öleli körül, ami kellemes kikapcsolódást nyújtott a villa lakóinak. Vaszary Kolos a magyar egyház egyik legbefolyásosabb alakja volt, és a villa építésével hozzájárult Balatonfüred társadalmi és kulturális életének felvirágoztatásához.

A 20. század során a villa több szerepet is betöltött, például kórházként és szanatóriumként is működött. Ma a villa művészeti központként szolgál, ahol rendszeresen tartanak kortárs kiállításokat és kulturális rendezvényeket. A Vaszary Villa így nemcsak történelmi, hanem művészeti szempontból is jelentős helyszín Balatonfüreden.

Látogatói információk:

  • Cím: 8230 Balatonfüred, Honvéd utca 2-4
  • Nyitvatartás: Keddtől vasárnapig, 10:00–18:00
  • Elérhetőség: +36 87 950 876
  • Weboldal: vaszaryvilla.balatonfured.hu

A következő helyek már a felső városban, vendégházunk közelében találhatóak.

14. Zsidó Kiválóságok Háza

Az épület a Bajcsy-Zsilinszky utcában, vendégházunktól pár lépésre található egykori zsinagóga, viharos története során számtalan funkciót töltött be. Első említése egy 1267-ben kiadott oklevélből ismert. A három nagy templom, a Fehér (református), a Piros (katolikus) és az evangélikus által körbezárt háromszög nyugati csúcsában áll a város legöregebb épületeként, falai 750 év történéseit őrzik.

A felújított épületben 2018 tavaszán nyílt meg a Zsidó Kiválóságok Háza. Balatonfüreden egyedülálló kiállítóhely, amely a zsidó származású tudósok, művészek, és történelmi személyiségek munkásságát és életútját mutatja be. Az interaktív kiállítás modern technológiai eszközökkel segíti a látogatókat, hogy megismerjék a magyar és nemzetközi zsidó közösségek kiemelkedő alakjainak hozzájárulását a tudományhoz, kultúrához és a társadalomhoz.

A kiállítás különösen inspiráló, hiszen olyan emberekről szól, akik tevékenységükkel maradandó nyomot hagytak a világban. A Zsidó Kiválóságok Háza Balatonfüred kulturális életének egyik fontos és elgondolkodtató helyszíne.

Látogatói információk:

  • Cím: 8230 Balatonfüred, Bajcsy-Zsilinszky u. 32.
  • Nyitvatartás: Keddtől vasárnapig, 10:00–18:00
  • Elérhetőség: +36 87 782 037
  • Weboldal: https://www.zsidokivalosagok.hu/
15. Vörös Templom (Római katolikus plébániatemplom)

Ez a neogótikus stílusban épült templom a 19. század végén készült el, és a vörös téglából készült homlokzatáról kapta a nevét. A templom belsejében látványos freskók és festmények találhatók, és az épület a város egyik meghatározó szimbóluma.

Látogatói információk:

  • Cím: Balatonfüred, Szent István tér 2.
  • Telefon: +36 87 580 481
16. A Papsokai templomrom rövid története (Kapui Ferenc)

A mai Balatonfüred területe már a római korban is lakott volt. A papsokai Szent Mihály templomrom helyén a IV. századig egy római villa állt, ennek az alapjaira kezdték el építeni magát a templomot a XI-XII. században. A mai város területén több település feküdt a középkorban, például Arács, Kéki, Siske és Papasoka.

Utóbbi neve magában rejti jelentését is, hiszen az elnevezés arra utalt, hogy ez a terület egyházi birtok volt, nevezetesen legnagyobb része a Tihanyi Bencés Apátsághoz tartozott. Az 1211-es birtokösszeírást tarthatjuk a település első hiteles említésének, ez 11 portát jelölt meg a területen, ami 100-150 fős lélekszámot feltételez.

A templomot pusztulásáig többször is átépítették, így megfigyelhetők rajta román kori, kora- és a késő gótikát jellemző jegyek is. Eredetileg dél felé, a Balaton irányába nézett bejárata, a későbbiekben nyugati irányban nyitottak ajtót a kelet-nyugat tájolású építményen. A XIV. században bővítették nyugat, a XVI. század környékén kelet felé, a jelenlegi apszist határoló későgótikus falak több méter magasan megfigyelhetők ma is. Látható a templomot körülvevő kőfal talapzata is.

Az 1960-as évek közepén megtörtént a helyszín feltárása, a templom restaurálása, állagmegóvása. Ekkor találtak itt egy későgótikus keresztelőmedencét, és egy hegyi kristályokkal díszített, vörösréz körmeneti keresztet. Utóbbi a XIII. századból származik, és egy huszonéves ifjú bükkfakoporsójából került elő a templom közepén. Az említett tárgyak a városi múzeum tulajdonába kerültek.

A XVIII. századtól kezdve temetkeztek a templomrom köré. Itt nyugszik Keöd József, aki az első balatoni gőzhajó, a Kisfaludy utolsó kapitánya volt.

A hajózás mellett szőlészettel is foglalkozott, nem is sikertelenül. Egyik találmánya, az egyszerűsített kettős működésű borsajtó nagy elismerésre tett szert. Írt és fiatal korában több társulat színészeként is játszott e sokoldalú ember.

A rom környékéről kiváló kilátás nyílik a Balaton keleti medencéjére, láthatjuk a Tihanyi-félszigetet, és felfedezhetjük Balatonfüred nagyobb szállodáinak tornyait is.

Látogatói információk:

  • Cím: 8230 Balatonfüred,
  • Siske utcán felsétálni, a malomnál pedig jobbra fordulni.
  • Elérhetőség: Szabadon látogatható, hivatalos elérhetőség nincs.

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Scroll to Top